Przewodniki „Szlakiem Krakowskiego Street Artu” to cyklicznie uzupełniana seria książeczek, z którymi można się wybrać na spacer i poznać mniej oczywiste oblicze naszego miasta.
Do tej pory ukazały się:
- Szlakiem Krakowskiego Street Artu – cz.1 – przewodnik z mapą oraz płytą DVD zawierającego filmową wersję wycieczki ( wyd. 2012)
- Szlakiem Krakowskiego Street Artu i okolic – cz. 2 – przewodnik z mapami będący uzupełnieniem poprzedniej części, aktualizacja o kolejne prace, które pojawiły się w międzyczasie. Dodatkowo przewodnik przedstawia murale, które znajdują się na terenie niedalekiej Gminy Zabierzów ( wyd. 2015)
- Szlakiem Krakowskiego Street Artu LEGAL cz. 3 – przewodnik po street arcie, niekoniecznie legalnym, ale pokazujący ciekawe streetartowe interwencje, które nie szpecą oblicza miasta, a wręcz przeciwnie –ciekawie je urozmaicają ( wyd. 2016)
Chcielibyście którąś z powyższych pozycji? Napiszcie do Fundacji zanim wyczerpie się nakład.
Przeczytaj więcej:
„Szlakiem Krakowskiego Street Artu” autorstwa Artura Wabika to wydawnictwo Fundacji ARTica pokazujące mniej promowane i mniej popularne oblicze Krakowa – miasta historii, która wydarza się każdego dnia i utrwalana jest między innymi na otaczających nas ścianach i murach.
W przewodniku znajdziecie kilka tematycznych tras poświęconych różnym obliczom krakowskiego graffiti i street art’u. Zapraszamy na spacer, podczas którego będziecie mogli poznać twórczość profesjonalnych i uznanych artystów street art’owych, którzy zostawili po sobie ślad w postaci wielkoformatowych murali; pokażemy Wam gdzie w Krakowie znajdują się miejsca, w których amatorzy graffiti mogą malować legalnie, a także cofniemy się do historii, odkrywając napisy na murach powstałe w „politycznych” latach 80-tych i 90-tych .
„Od ponad piętnastu lat obserwuję ściany Krakowa (…)Z obserwacji tej płynie następujący wniosek: nigdy wcześniej krakowskie ulice nie były tak zaskakujące i kolorowe!
Co roku przybywa nam pomalowanych ścian, a od jakiegoś czasu także całych budynków. Równolegle street art wchodzi do galerii, organizowane są wystawy i festiwale, artyści szukają nowych środków wyrazu. Street art to już nie tylko graffiti, wlepki, plakaty i szablony, ale także murale i gotowe obiekty z surowców takich jak ceramika czy plastik, zainstalowane w nieoczekiwanych miejscach i kontekstach”- ze wstępu autora.
Publikację „Szlakiem krakowskiego street artu” tworzy:
- przewodnik z mapą
- płyta DVD z filmem przygotowanym na podstawie wycieczki zorganizowanej w ramach Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych w czerwcu 2012 roku, a także z materiałami dodatkowymi.
Zainteresowanych przewodnikiem, mapą, płytą lub udziałem w organizowanych przez nas wycieczkach zapraszamy do kontaktu.
Spis treści:
- Wstęp
- Trasa I – Krakowskie Murale
1. (R)EWOLUCJA: Jest Spokojnie – Zbiok
2. M-CITY 658 – M-City
3.SIATANIŚCI – Grupa Twożywo
4.DING DONG DUMB- Blu
5.TYPOMURAL- Strefa Wolnego Czytania
6.LET’S COLOR- Krakowianie
- Trasa II – Legale
1.Czerwone Mury
2.Stadion Wawel
3.Alejki
4.Dziesiątka
5. Fabryka
6.NCK
7.Com-com Zone
8.Łaźnia Nowa
- Trasa III – Śladami Historii
1 Krasnale Pomarańczowej Alternatywy
2 Wybory prezydenckie 1990
3 Children Against Frustration- Steak[&] Kobolt
Łącznie 26 stron
Przewodnik z mapami będący uzupełnieniem poprzedniej części, aktualizacja o kolejne prace, które pojawiły się w międzyczasie. Dodatkowo przewodnik przedstawia murale, które znajdują się na terenie niedalekiej Gminy Zabierzów ( wyd. 2015)
Szczegółowy spis treści i autorów opisywanych murali:
- Broken Fingaz
- Marcin Wierzchowski
- Pil Peled
- Cekas, Lump
- Vova Vorotniov
- Marcin Wierzchowski, Mikołaj Rejs
- 100 lecie połączenia Podgórza z Krakowem
- Mikołaj Rejs
- Piotr Lutyński
- Sepe, Nawer
- Magdalena Hałoń, Artur Wabik, Adam Toporowski
- Wx2, Jans1
- Mikołaj Rejs
- Mateusz Kołek, Patryk Poślednik, Piotr Rosner i Artur Wabik
Ze wstępu do przewodnika:
„Szlakiem Krakowskiego Street Artu i okolic” to kontynuacja przewodnika wydanego przez Fundację ARTica w 2012. roku. Poprzednim razem zachęcaliśmy do artystycznego spaceru po Krakowie, teraz znów Was na taki spacer zapraszamy, jednak tym razem zarezerwujcie sobie jeszcze więcej czasu, gdyż ciekawych prac street artowych sporo nam przybyło.
Nie jesteśmy w stanie zmieścić ich wszystkich w jednym przewodniku, dlatego zdecydowaliśmy się skupić głównie na krakowskim Kazimierzu i Zabłociu, by street artowa wycieczka była zarówno obfita w perełki sztuki na wysokim poziomie, jak i była dostępna dla każdego bez konieczności przemierzania wielu kilometrów.
Zapraszamy więc pieszo, na rowerze, rolkach, czy ew. komunikacją miejską na kilkugodzinny spacer po Krakowie. A wszystkich, którzy mieliby ochotę na ucieczkę od gwaru miasta zapraszamy do Zabierzowa i do Bolechowic – tam też czekają na Was murale powstałe w ramach Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych, który odbywa się tam każdej wiosny nieprzerwanie od 2010.roku.
Przewodnik zawiera też mapy, na których zaznaczone są lokalizacje wszystkich opisywanych przez nas prac, oraz miejsca, które nie zostały w tej części publikacji opisane, ale naszym zdaniem są warte zobaczenia. Przy opisach znajdziecie też kody QR, które pozwolą na poszerzenie street artowych wiadomości.
A komu zawartych w przewodniku ciągle mało, tego zapraszamy do kontaktu z naszą Fundacją – chętnie oprowadzimy Was Szlakiem Krakowskiego Street Artu i okolic, pokazując nawet takie miejsca, których w żadnej publikacji nie znajdziecie.
Szlakiem Krakowskiego Street Artu LEGAL – cz. 3 – przewodnik po street arcie, niekoniecznie legalnym, ale pokazujący ciekawe streetartowe interwencje, które nie szpecą oblicza miasta, a wręcz przeciwnie –ciekawie je urozmaicają ( wyd. 2016)
Ze wstępu do przewodnika:
„Trzymasz w rękach trzecią część wydawnictwa „Szlakiem krakowskiego street artu”, w ramach którego zapraszamy do poznania artystycznej i niezależnej strony naszego miasta. Poprzednie dwie części skupiały się na wielkoformatowych muralach, tym razem postanowiliśmy wybrać niezależne oddolne często spontaniczne interwencje. W pracach tych często poruszane są niewygodne publicznie tematy, komentarze do zastanej rzeczywistości, czy po prostu spontaniczne przemyślenia autorów. Zrezygnowaliśmy z opisu prac, podpisywania autorów i komentarzy ponieważ części autorów po prostu nie znamy, część nie chce być znana, oraz by komentując nie zniekształcić zamierzonego przekazu artystów, którzy chcą zachęcić każdego do indywidualnych przemyśleń.
Prace, które zobaczycie na kolejnych stronach przewodnika mają często charakter nietrwały – pojawiają się na jakiś czas i trwają dopóki ktoś ich nie zamaluje, przeniesie, lub dopóki nie ulegną samoistnemu zniszczeniu, stąd lokalizacje, które podajemy są przybliżone. W Krakowie na pewno warto wybrać się na spacer na Podgórze, czy przeszukać zakamarki Kazimierza, zachęcamy zatem do poszukiwań zarówno z naszym przewodnikiem, jak i na własną rękę. (…)”