Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych – Zielonki 2016 – Program i opis warsztatów

GRAFFITI SZABLONOWE
Nauka technik posługiwania się farbą w aerozolu, oraz w postaci płynnej. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wzięcia we własne ręce pędzla, wałka, lub puszki z farbą i zmierzenia się z kawałkiem ściany. Na warsztatach dowiemy się, jak zrealizować graffiti ze wszystkimi jego klasycznymi elementami od projektu przez linie konturowe, wypełnienie, outline, tło – do gotowego malowidła.
Warsztaty pokażą jakie zasady rządzą przy tworzeniu szablonów, jak wybrać i przygotować wzór, jakimi narzędziami go wyciąć i wreszcie jak odbić go na ścianie. Temat przewodni jak i nacisk na detal i ilość szablonów jest zawsze dopasowywany do poziomu uczestników. Niezmienny jest za to nacisk na wspólne działanie (końcowy grupowy mural) i wyczulenie na otaczającą tkankę miejską i kompozycję przestrzenną, czyli odpowiedzialność estetyczną za odbijany szablon.
Uczestnicy powyższych warsztatów wezmą udział we wspólnym z artystami tworzeniu muralu na budynku chlorowni.
UWAGA OSOBY, KTÓRE WEZMĄ UDZIAŁ W PIĄTKOWYCH WARSZTATACH POWINNY PRZYJŚĆ TAKŻE W SOBOTĘ.


ANIMACJA POKLATKOWA
Warsztaty z animacji poklatkowej to doskonała okazja do wspólnego tworzenia filmu animowanego. Filmy animowane dają nieograniczone możliwości kreacji, wprowadzają w niezwykłe i magiczne światy, w których ożyć może każdy przedmiot. Tworzenie animacji rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność, a jednocześnie uczy filmowego myślenia. W trakcie warsztatów wykonamy animacje poklatkową przedmiotów z naszego otoczenia. Będziemy poznawać podstawy budowania opowiadania, tworzenia storyboardu, wykonamy postacie, stworzymy i zaaranżujemy scenografie, zaplanujemy ruch postaci i przedmiotów, zbudujemy atmosferę filmu dźwiękiem i obrazem, a po szybkim montażu obejrzymy nasz gotowy film.


KOMIKSOWY ŚWIAT
Nauka tworzenia krótkich historyjek obrazkowych, podczas której będzie się można dowiedzieć jak za pomocą prostych środków graficznych stworzyć interesującego bohatera i zajmującą fabułę dla komiksu. Poznamy podstawy funkcjonowania komiksowego świata, kadrowania scen w komiksie, dynamicznych ujęć bohaterów, budowania tła i innych elementów graficznych, które mogą wzbogacić komiksowy świat.
Uczestnicy proszeni są o przyniesienie pisaków i ołówków oraz bloków rysunkowych.


DJing
Zajęcia stanowiące inspirację dla osób interesujących się muzyką, zachęcające do rozpoczęcia własnej twórczości, eksperymentowania z dźwiękiem i improwizacji.
Opowiemy w przystępnej formie o historii djingu , kto to jest dj , kim jest dj Hip-hopowy, turntablista discjockey oraz jak te pojęcia ewoluowały na przestrzeni wielu lat. Uczestnicy poznają profesjonalny sprzęt djski oraz dowiedzą się jak funkcjonuje , jak jest podłączany, jak wygląda proces tłoczenia winyli, oraz jakie współcześnie nowinki techniczne powstają aby pomóc djowi.
Dowiemy się również m.in. kto to taki VDJ , czyli osoba, które operują na obrazie; jak zgrywać utwory,  czym jest beatmatching , beat juggling oraz scratch. który w dużej mierze jest odpowiedzialny za poularność turntablismu na świecie.
Na koniec zajęć uczestnicy nauczą się rozróżniać prezenterów muzycznych od profesjonalnych DJów, którymi może też kiedyś w przyszłości zostaną?


BOLLYWOOD DANCE
Taniec bollywoodzki to indyjski taniec filmowy, bardzo żywiołowy i różnorodny. Czerpie elementy
z indyjskich tańców ludowych i klasyki, jak również z tańca współczesnego czy hiphopu.
Podczas warsztatów nauczymy się choreografii, która zawiera elementy tańców ludowych, jak również klasycznych tańców Indii. Warsztat będzie okazją, by żeby zaczerpnąć wiedzy o bardzo różnorodnych formach tańca indyjskiego na bazie jednej choreografii i poznanie obszernego tematu w formie doskonałej zabawy.
Uczestnicy proszeni są przyjście stroju, w którym wygodnie będzie tańczyć.


TWÓRCZE PISANIE – 99 SPOSOBÓW NA OPISANIE JAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ
Na warsztatach najpierw poznamy (prawie) 99 sposobów na opisanie godzin szczytu w komunikacji miejskiej, następnie dowiemy się, na czym polegały literackie wariacje i wariactwa francuskiego pisarza Raymonda Queneau (autora słynnych Ćwiczeń stylistycznych), by w końcu pobawić się takimi stylami pisarskimi, o jakich mało komu dotąd się śniło. Wisienką na literackim torcie dla wszystkich osób „pozytywnie zakręconych” będzie  możliwość zabawy „maszyną” do układania wiers


ZOMBIE, GWIAZDY, CELEBRYCI – MAKIJAŻ I CHARAKTERYZACJA SCENICZNA
Wprowadzenie do świata metamorfozy, gdzie każdy dzięki pracy z makijażem może przemienić się
w całkiem inną osobę! Uczestnicy warsztatów nauczą się pracować z lustrem i profesjonalnymi kosmetykami oraz nabędą wiedzę pozwalającą im odtworzyć prostą charakteryzację także po warsztatach.
Dowiecie się, jak za pomocą światłocienia, i kilku odcieni farb dodać sobie kilkadziesiąt lat, jak zmienić się z powabnej kobietki w zarośniętego macho (lub odwrotnie) lub przemienić się w istotę nie do poznania – innymi słowy, jak pomoc sobie makijażem w kreowaniu interesującej i przekonywającej postaci scenicznej.
(W trakcie zajęć sami przemienimy się w postacie w zależności od ustalonego wcześniej tematu – do tej pory najlepiej sprawdziła nam się charakteryzacja na zombie – zachęcająca do twórczej przemiany zarówno dziewczyny, jak i chłopców.


BĘBNY, DŹWIĘKI, RYTMY
Warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych będą miały formę kółka bębniarskiego.
Podczas wspólnego grania uczestnicy będą mieli okazję zaznajomić się bliżej z instrumentami takimi jak djembe, conga, dundun, darbuka, shekere, agogo oraz poczuć energię płynącą z rytmiki afrykańskiej i afrokubańskiej.


TEATR! AKTORZY NA SCENĘ!
Wbrew pozorom praca w grupie jest o wiele trudniejsza, niż tworzenie czegoś w pojedynkę. Gdy na scenie występuje kilka osób, nie ma miejsca na prywatne przytyki, czy nie ustalane wcześniej improwizacje. Dlatego tak ważna jest świadomość siebie i partnerów scenicznych w przestrzeni, a przede wszystkim zaufanie do osób, z którymi gramy. Uczestnicy uczą się wspólnie przygotowując scenki aktorskie oraz analizując „wielkie wystąpienia i słynne sceny”.


GOSPEL – RADOŚĆ ŚPIEWANIA
Warsztaty wokalne oparte na muzyce gospel pozwalające wydobyć z siebie najgłębsze emocje i oddać się radości śpiewania. Warsztaty pozwalają także na wyrobienie w sobie ważnej umiejętności wyczucia rytmu oraz są doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Warsztaty prowadzone są przez dyrygentkę Lea Kjeldsen – Dunkę mieszkającą w Polsce kierującą na co dzień Krakow Gospel Choir oraz zespołem Grodzka Gospel, jej pozytywna energia wyzwala w każdym chęć do śpiewania.


BREAKDANCE&BEATBOYING
Zajęcia rozpoczyna dokładna rozgrzewka i rozciąganie metodą stretching, potem następuje cześć pokazowa, na której prezentowane są ruchy i figury ( np. up rock (top rock), footwork (six steps, knee rock), freez’y (baby freez, sher freez) oraz back spin, hand spin, turtle, swipes, stanie na rękach), których uczestnicy będą się uczyć, a następnie wykonywać krok po kroku pod okiem instruktora. Na koniec z wszystkich nauczonych wcześniej figur tworzony jest krótki układ choreograficzny i wszyscy tańczą go w rytm muzyki. Na zajęciach jest też czas kiedy każdy może liczyć na indywidualne ćwiczenie danej figury pod okiem instruktora.
Uczestnicy warsztatów powinni mieć ze sobą wygodne, nie krępujące ruchów ubranie i wygodne buty na zmianę.


(Nie)poważna sztuka dla niepokornych, czyli radość tworzenia.
Podobnie jak Marcel Duchamp, który niegdyś Monie Lizie domalował wąsy, tak uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mogli pobawić się i pograć z tradycyjnie pojmowaną historią sztuki. Postaci i przedmioty przedstawione na obrazach dawnych mistrzów zyskają nowe konteksty i zaistnieją w opowiedzianych na nowo opowieściach, zaś przestrzenie zapełnią się zaskakującymi rekwizytami, ważnymi dla ludzi żyjących w XXI. Warsztaty pozwolą nie tylko na twórczą zabawę, ale także na zbudowanie mostów między „dawnymi a nowymi czasy”.


Indiańskie Smykałki
Warsztaty poświęcone są głównie kulturze Indian Ameryki Południowej i Środkowej. Wspólnie z uczestnikami postanawiamy odwiedzić pozostałych Indian żyjących w Ameryce Południowej i Środkowej.
Zazwyczaj Indianie kojarzą nam się z piórami na głowie, ale czy wszyscy Indianie wyglądają tak samo? Czy mają takie same zwyczaje? Co to jest totem? Jakie Indianie mają stroje? Gdzie mieszkają? Co jedzą? Jakie mają instrumenty? Co to jest yerba mate i jak wygląda naczynie mate? Jak wyglądają Indiańskie naszyjniki? Jak wygląda dżungla? Czy Indianie mieszkają tylko w dżungli? Co to jest ruana i czym różni się od poncho? Kim jest szaman i jak wygląda? Jak zostaje się wodzem wioski? Dlaczego Indianie nazywają się Indianami? Podczas warsztatów Między nami Indianami odpowiemy na te i wiele innych pytań. Uczestnicy dotykają kilkudziesięciu różnych przedmiotów używanych na co dzień przez Indian, przez co lepiej doświadczają jak wygląda ich życie.
Podczas warsztatów poznamy też pieczęcie, którymi Indianie ozdabiali swoje ciała w czasach prekolumbijskich, wraz z ich różnorodnymi wzorami. Sami też wykonamy podobne pieczęcie posługując się gliną.

 

Serdecznie zapraszamy!

Organizator: Fundacja ARTica
Partnerzy: Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki
Patronat medialny: Wiadomości Lokalne Gminy Zielonki
Finansowanie: Projekt dofinansowany ze środków budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Zielonki oraz Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki

 

Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych Zielonki logotypy