Festiwal Graffiti i Sztuk Młodzieżowych – Kraków 2016 – Program i opis warsztatów

PROMOCJA, GRAFIKA I SITODRUK

Opis:
Skąd wiemy, że niedaleko nas dzieje się coś ważnego- jakieś wydarzenie, w którym chcielibyśmy wziąć udział lub coś o czym chcielibyśmy poinformować jak największą ilość osób? Co zrobić jeżeli nie można każdej osoby poinformować osobiście? Oto zadanie dla promotora i drukarza- gdyż to oni zajmują się przygotowaniem plakatów i innych materiałów promocyjnych.

Na tych zajęciach wspólnie zastanowimy się co powinno znaleźć się na plakacie, żeby osiągnąć atrakcyjny i trafny przekaz, następnie zaprojektujemy go i….przygotujemy własną mini drukarnię!
Dzięki temu poznamy cały proces powstawania druków od projektu poprzez przygotowanie i naświetlenie matrycy do finalnego drukowania. Warsztaty w swojej idei promują zasadę DIY, uczą jak minimalnym kosztem można znamienne rezultaty. Efektem finalnym warsztatów będą przygotowane przez dzieci plakaty promujące rozpoczynający się Festiwal, które umieścimy na terenie szkoły. W ten sposób dzieci będą mogły stać się po części organizatorami wydarzenia organizowanego w swojej szkole.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 20.06.2016 godz. 9-11:00

Prowadzenie:
Wojtek Wiśniewski (WX2)
Zajmuje się graffiti i street artem od 20stu lat, od dziewięciu zafascynowany techniką szablonu. Jest instruktorem, prowadzi warsztaty cykliczne i okolicznościowe. Organizator imprez, w tym corocznego Szablon Dżemu.
Z wykształcenia inżynier architekt (dyplom na Wydziale Architektury PW).
Jeden z autorów wielkoformatowego graffiti, który powstał na budynku Dworca Kolejowego w Zabierzowie ( 2012 ) oraz na murze oddzielającym Dom Kultury od aresztu śledczego (2014) w ramach Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych.


GRAFFITI SZABLONOWE

Opis:
Warsztaty pokażą jakie zasady rządzą przy tworzeniu szablonów, jak wybrać i przygotować wzór, jakimi narzędziami go wyciąć i wreszcie jak odbić go na ścianie. Temat przewodni jak i nacisk na detal i ilość szablonów jest zawsze dopasowywany do poziomu uczestników. Niezmienny jest za to nacisk na wspólne działanie (końcowy grupowy mural) i wyczulenie na otaczającą tkankę miejską i kompozycję przestrzenną, czyli odpowiedzialność estetyczną za odbijany szablon.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 21-22.06.2016 godz. 9-13:00
( uwaga przez dwa dni w warsztatach bierze udział ta sama grupa osób)

Prowadzenie:
Wojtek Wiśniewski (WX2)
Zajmuje się graffiti i street artem od 20stu lat, od dziewięciu zafascynowany techniką szablonu. Jest instruktorem, prowadzi warsztaty cykliczne i okolicznościowe. Organizator imprez, w tym corocznego Szablon Dżemu.
Z wykształcenia inżynier architekt (dyplom na Wydziale Architektury PW).
Jeden z autorów wielkoformatowego graffiti, który powstał na budynku Dworca Kolejowego w Zabierzowie ( 2012 ) oraz na murze oddzielającym Dom Kultury od aresztu śledczego (2014) w ramach Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych.

Na tegorocznym Festiwalu pokieruje realizacją muralu w Krakowie przy ul. Śniadeckich oraz w Zielonkach w Parku Wiejskim.

Marcin Malicki vel malik
Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania i konieczności grafik, writer, projektant, rysownik, tatuator i fotograf, fascynat kultury beskidzkiej, ławeczek, zaułków i podwórek.


YARN BOMBING

Opis:
Yarn bombing to specyficzna forma street artu polegająca na umieszczaniu w przestrzeni miejskiej instalacji dzianinowych. Najczęściej przyjmuje formę „otulaczy”, „pokrowców” na elementy małej architektury. W czasie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe techniki dziewiarskie oraz sposoby łączenia dzianiny. Wykonają moduły, które następnie połączą w kolektywną instalację umieszczoną na terenie otaczającym szkołę i w sąsiedztwie nowopowstałego muralu.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 21.06.2016 godz. 9:00-11:00

Prowadzenie:
PAULA WIŚNIEWSKA – POLKA KNITS
Z wykształcenia jestem architektem, z zamiłowania od ponad 10ciu lat zajmuję się dzianiną.
Przedw wszystkim projektuję wzory, ale także prowadzę warsztaty. Stale współpracuję z projektantami i dystrybutorami z Polski, ale także z Argentyny, USA, Kanady, Węgier, Finlandii i Szwajcarii. Lubię kształcić się w tej dziedzinie ciągle poznając nowe techniki dziewiarskie.
Szydełko i druty pomagają rozwijać koncentrację, zdolności manualne i kreatywność.
Dzierganie jest zajęciem relaksującym, ale jednocześnie ćwiczy umysł.


GOSPEL- RADOŚĆ ŚPIEWANIA

Opis:
Warsztaty wokalne oparte na muzyce gospel pozwalające wydobyć z siebie najgłębsze emocje i oddać się radości śpiewania. Warsztaty pozwalają także na wyrobienie w sobie ważnej umiejętności wyczucia rytmu oraz są doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Warsztaty prowadzone są przez dyrygentkę Lea Kjeldsen – Dunkę mieszkającą w Polsce kierującą na co dzień Krakow Gospel Choir oraz zespołem Grodzka Gospel, jej pozytywna energia wyzwala w każdym chęć do śpiewania.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 21.06.2016 godz. 9-11:00

Prowadzenie:
Lea Kjeldsen


OGRODY W SZUFLADACH

Opis:
Mieszkając w mieście wielu z nas marzy o własnym ogrodzie, takim, który byłby zawsze blisko, byłby przestrzenią do relaksu, do tworzenia, odpoczynku, który sami byśmy tworzyli i… o który w miejskiej rzeczywistości często jest tak trudno…
A gdyby tak pozbyć się choć na jeden dzień tych wszystkich przeciwności i bez względu na wszystko stworzyć swój własny niepowtarzalny ogród?
Właśnie pojawia się taka szansa, a to za sprawą artysty jakim jest Mikołaj Rejs i prowadzone przez niego warsztaty.
Myślą przewodnią będzie recycling i proekologiczne myślenie oraz szansa na rozwój własnej kreatywności. Będziemy projektować miniaturowe ogrody/ instalacje malarskie w przestrzeni…starych szuflad! Zajęcia będą odbywać się w plenerze, a część praktyczną poprzedzi wyprawa do pobliskiego ogrodu botanicznego, w którym opowiemy o różnych formach ogrodów i roślinnych osobliwościach

UWAGA – JEŻELI PRZYPADKOWO MASZ W DOMU STARĄ NIEPOTRZEBNĄ SZUFLADĘ, MOŻESZ PRZEKAZAĆ JĄ NA NASZE WARSZTATY, BĘDZIEMY MIEĆ JESZCZE WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI DO TWORZENIA!:)

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz. 8:30-12:30

Prowadzenie:
Mikołaj Rejs
Zajmuje się fotografią a od końca lat 90-tych również sztuką ulicy. Jego prace powstają przeważnie w przestrzeniach postindustrialnych. Uczestnik licznych imprez graffiti i street artu (m.in. Meetings of Styles, Lublin 2011-2013; Street Art Festival, Katowice 2011; Lubelski Festiwal Graffiti, Lublin 2010; Outline Colour Festiwal, Łódź 2009, Brain Damage, Warszawa 2003). Współtwórca projektów artystycznych i edukacyjnych (Dzień ze sztuką, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie 2012; polsko-ukraińsko-mołdawski projekt Artdrome, Ługańsk 2012; Between the Wall, Legnica 2012, Drogi do wolności, MOCAK 2011). Jego prace małoformatowe oraz fotografie były pokazywane na licznych wystawach zbiorowych, m.in. na wystawie „Bonarka” w Centrum Sztuki Wpółczesnej, Kraków 2004; „Graffiti vs Street Art” w Lubelskiej Zachęcie (2011), Muzeum „Galicja” Kraków 2013, Projekt „Glorieta” –Art Boom Festiwal, Kraków 2013 oraz indywidualnych: Onamato- „Urban Chapels” Kraków 2012, Art Agenda Nova – „NOUMEN” Kraków 2014. Od 2014.roku współpracuje z Fundacją ARTica m.in. tworząc murale oraz prowadząc warsztaty na Festiwalu Graffiti i Sztuk Młodzieżowych.


WARSZTATY FILMOWE – ANIMACJA POKLATKOWA- PHOTO TIMELAPS

Opis:
Przy dzisiejszym poziomie cyfryzacji praktycznie każdy ma dostęp do aparatu, zatem wszyscy możemy stać się fotografami, czy nawet filmowcami! Specyficzną odmianą kręcenia filmów są realizacje składające się z sekwencji zdjęć pokazujących efekt zmian zachodzących w naszym otoczeniu. Odtworzone odpowiednio szybko tworzą film „w przyspieszonym tempie”. W czasie warsztatów pokażemy jak robić odpowiednie zdjęcia, na co zwrócić uwagę i jak je montować w filmik. Dzieło będzie miało scenariusz, storyboard i konkretnie przydzielone rolę w zespole. za plener posłuży nas świeżo wymalowany mural na ścianie szkoły. Efekt warsztatów – krótka etiuda filmowa – praktycznie od razu znajdzie się w sieci promując wydarzenie.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz. 8:30- 13:00

Prowadzenie:

Marcin Malicki vel malik
Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania i konieczności grafik, writer, projektant, rysownik, tatuator i fotograf, fascynat kultury beskidzkiej, ławeczek, zaułków i podwórek.


(BEZ )BŁĘDNI RYCERZE I (NIE)POKORNE KSIĘŻNICZKI

Opis:
Czy rycerz zawsze nosił zbroję i musiał się wsławiać odwagą? Czy księżniczka zawsze nosiła koronę i zwykle wyglądała z okien wysokiej wieży? A może czasem było… na odwrót? Warsztaty dotyczące obecności rycerzy i księżniczek w tekstach kultury (polska szkoła animacji, malarstwo, literatura dziecięca oraz… figurki Playmobile) nie tylko pozwolą najmłodszym odbiorcom na analizę wizerunków tych niemal najpopularniejszych bohaterów i bohaterek dziecięcych, ale także na prześledzenie norm zachowań związanych z „byciem rycerzem” i „byciem księżniczką” oraz na rozmowę o stereotypach. Być może rycerz także mógł się bać, a bycie księżniczką nie zawsze było nudne? Zastanowimy się, w jaki sposób można dzisiaj „być” rycerzem lub księżniczką, niekoniecznie wymachując na co dzień papierowym mieczem lub nosząc wyłącznie sukienkę z różowego tiulu, za to przestrzegając zasad savoir-vivre’u i podejmując mądre decyzje w codziennym życiu. Dla zwolenników i zwolenniczek tradycyjnych atrybutów przewidziano także własnoręczne wykonanie dodatków do stroju „rycersko-księżniczkowego” .

Warsztaty w dużej mierze będą opierać się na książkach Z. Staneckiej (seria o Basi oraz „Być rycerzem”, „Być damą”), książce Ch. Björk i E. Eriksson „Księżniczki i smoki”, malarstwie Velasqueza, grafice W. Siudmaka do „Przemyślnego szlachcica Don Kichota z la Manchy” oraz animacjach z „Antologii polskiej animacji dla dzieci”: „Smok Barnaba” (reż. T. Wilkosz, 1977) i „Czarne i białe” (reż. W. Wajser, 1967)

Czas i miejsce:
Kraków, Szkoła Podstawowa Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz. 9:00- 10:30

Prowadzenie:
Sylwia Winiarska
Krakowska polonistka i filmoznawczyni z wykształcenia, nauczycielka i mama z zamiłowania. W szkole lubi wykorzystywać niekonwencjonalną literaturę dziecięcą , którą ukradkiem pożycza od syna, choć lekcje języka polskiego często zamienia w zajęcia plastyczne. Prowadzi warsztaty dla nauczycieli i młodzieży szkolnej, które pozwalają spojrzeć na proces edukacji jako na projekt ze wszech miar artystyczny. Czas wolny spędza na festiwalach filmowych, w górach lub w szkole tańca i wciąż ma nadzieję, że kiedyś nauczy się tańczyć rumbę.


BĘBNY, DŹWIĘKI, RYTMY

Opis:
Warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych będą miały formę kółka bębniarskiego. Podczas wspólnego grania uczestnicy będą mieli okazję zaznajomić się bliżej z instrumentami takimi jak djembe, conga, dundun, darbuka, shekere, agogo oraz poczuć energię płynącą z rytmiki afrykańskiej i afrokubańskiej.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz.9- 10:30 ( pierwsza grupa) i 11-12:30 ( druga grupa)

Prowadzenie:
Mateusz Sarapata
Pasjonat instrumentów perkusyjnych, rytmiki latynoskiej i zachodnioafrykańskiej, którą wykorzystuje w projektach etnicznych, jazzowych, latinjazzowych, elektronicznych, setach DJ-skich, jak również prowadząc warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych. Związany z Krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, koncertuje z zespołami „Arete” oraz „Siódmy Czakram Ziemi”-laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Kapel Bębniarskich na festiwalu FROG w Gdyni, laureat telewizyjnego X-Factor wraz z zespołem Hatbreakers.
Ulubione instrumenty – conga, djembe, dun duny , bongosy, cajon, macbook + ableton live.


BOLLYWOOD DANCE

Opis:
Taniec bollywoodzki to indyjski taniec filmowy, bardzo żywiołowy i różnorodny. Czerpie elementy z indyjskich tańców ludowych i klasyki, jak również z tańca współczesnego czy hiphopu.
Podczas warsztatów nauczymy się choreografii, która zawiera elementy tańców ludowych, jak również klasycznych tańców Indii. Warsztat będzie okazją, by żeby zaczerpnąć wiedzy o bardzo różnorodnych formach tańca indyjskiego na bazie jednej choreografii i poznanie obszernego tematu w formie doskonałej zabawy.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz. 9:00-10:30

Prowadzenie:
Anita Singh
Absolwentka indianistyki i turystyki na UJ. Pierwsze kroki taneczne stawiała w dzieciństwie, tańcząc z koleżankami do hitów bollywoodzkich na podwórku w Bombaju, gdzie mieszkała. Naukę klasycznego tańca indyjskiego – bharatanatyam kontynuowała w Polsce u Ewy Wardzały, a obecnie szkoli się u Nirupamy Rajendry w Bangalore, Indie. Od 2006 roku zakochana także w tańcu flamenco związała się z grupą flamenco ‘La Pasion’. Występowała i brała udział w licznych warsztatach flamenco pod okiem nauczycieli z Polski i Hiszpanii. Fascynacja i poszukiwanie korzeni flamenco zaprowadziły ją z powrotem do Indii, gdzie uczyła się kathaku w Kalkucie. Anita współtworzy krakowską grupę Natyalaya. Prowadzi regularne kursy tańców indyjskich w Krakowie, organizuje występy i warsztaty z artystami z Indii, występuje solo oraz z grupą Natyalaya.


KOMIKSOWY ŚWIAT

Opis:
Nauka tworzenia krótkich historyjek obrazkowych, podczas której będzie się można dowiedzieć jak za pomocą prostych środków graficznych stworzyć interesującego bohatera i zajmującą fabułę dla komiksu. Poznamy podstawy funkcjonowania komiksowego świata, kadrowania scen w komiksie, dynamicznych ujęć bohaterów, budowania tła i innych elementów graficznych, które mogą wzbogacić komiksowy świat.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz. 9:00-10:30


BREAKDANCE & BEATBOYING

Opis:
Zajęcia rozpoczyna dokładna rozgrzewka i rozciąganie metodą stretching, potem następuje cześć pokazowa, na której prezentowane są ruchy i figury ( np. up rock (top rock), footwork (six steps, knee rock), freez’y (baby freez, sher freez) oraz back spin, hand spin, turtle, swipes, stanie na rękach), których uczestnicy będą się uczyć, a następnie wykonywać krok po kroku pod okiem instruktora. Na koniec z wszystkich nauczonych wcześniej figur tworzony jest krótki układ choreograficzny i wszyscy tańczą go w rytm muzyki. Na zajęciach jest też czas kiedy każdy może liczyć na indywidualne ćwiczenie danej figury pod okiem instruktora.
Uczestnicy warsztatów powinni mieć ze sobą wygodne, nie krępujące ruchów ubranie i wygodne buty na zmianę.

Czas i miejsce:
Kraków, Zespół Szkół Inspiracja ul. Śniadeckich 12b – 22.06.2016 godz. 11:00-12:30

Prowadzenie:
Dawid Dec Decó
Mistrz Polski i wicemistrz Europy w breakdance, założyciel grupy tanecznej i muzycznej Stylowa Spółka Społem. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów drużynowych, ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, prowadzi zajęcia w Nowohuckim Centrum Kultury, a jego wychowankowie są obecnie uważani za jednych z najlepszych tancerzy w Polsce, zdobywając wiele nagród na krajowych i zagranicznych konkursach. Współpracuje z krakowskimi teatrami, bierze udział w wielu produkcjach filmowych, wydał swój debiutancki album Stylowej Spółki Społem „Powrót Do Przeszłości”, na którym, prócz produkcji podkładów, zajmuje się również stroną wokalną. Ponadto zajmuje się też produkcją muzyki w założonym przez siebie zespole Szpilersi, oraz w projekcie instrumentalnym BLE (Breaks, Loops & Edits).
Renoma jaką zdobył w Polsce sprawia, iż jest zapraszany na różnorakie konkursy w charakterze sędziego.