JAK POWSTAJE GRAFFITI?
Podczas tych zajęć poznacie Alfabet Grafficiarza, w którym litery tworzą fantazyjne, trójwymiarowe formy. Nauczycie się wykonywać szablony i wykorzystacie je do własnych projektów graffiti. Każdy z Was wróci do domu ze swoim imieniem wykonanym w oryginalnym „streetartowym” stylu.
Program zajęć:
– prezentacja przykładowych graffiti z wykorzystaniem liternictwa
– projektowanie liter według poznanych zasad (każdy wykonuje swoje imię)
– tworzenie imienia z wykorzystaniem szablonów, farb w spray’u i gąbek.
GRAFFITI SZABLONOWE
Warsztaty pokażą jakie zasady rządzą przy tworzeniu szablonów, jak wybrać i przygotować wzór, jakimi narzędziami go wyciąć i wreszcie jak odbić go na ścianie. Temat przewodni jak i nacisk na detal i ilość szablonów jest zawsze dopasowywany do poziomu uczestników. Niezmienny jest za to nacisk na wspólne działanie (końcowy grupowy mural) i wyczulenie na otaczającą tkankę miejską i kompozycję przestrzenną, czyli odpowiedzialność estetyczną za odbijany szablon.
PROMOCJA, GRAFIKA I SITODRUK
Skąd wiemy, że niedaleko nas dzieje się coś ważnego- jakieś wydarzenie, w którym chcielibyśmy wziąć udział lub coś o czym chcielibyśmy poinformować jak największą ilość osób? Co zrobić jeżeli nie można każdej osoby poinformować osobiście? Oto zadanie dla promotora i drukarza- gdyż to oni zajmują się przygotowaniem plakatów i innych materiałów promocyjnych.
Na tych zajęciach wspólnie zastanowimy się co powinno znaleźć się na plakacie, żeby osiągnąć atrakcyjny i trafny przekaz, następnie zaprojektujemy go i….przygotujemy własną mini drukarnię! Dzięki temu poznamy cały proces powstawania druków od projektu poprzez przygotowanie i naświetlenie matrycy do finalnego drukowania. Warsztaty w swojej idei promują zasadę DIY, uczą jak minimalnym kosztem można znamienne rezultaty. Efektem finalnym warsztatów będą przygotowane przez dzieci plakaty promujące rozpoczynający się Festiwal, które umieścimy na terenie szkoły. W ten sposób dzieci będą mogły stać się po części organizatorami wydarzenia organizowanego w swojej szkole.
KOMIKSOWY ŚWIAT
Nauka tworzenia krótkich historyjek obrazkowych, podczas której będzie się można dowiedzieć jak za pomocą prostych środków graficznych stworzyć interesującego bohatera i zajmującą fabułę dla komiksu. Poznamy podstawy funkcjonowania komiksowego świata, kadrowania scen w komiksie, dynamicznych ujęć bohaterów, budowania tła i innych elementów graficznych, które mogą wzbogacić komiksowy świat.
YARN BOMBING
Yarn bombing to specyficzna forma street artu polegająca na umieszczaniu w przestrzeni miejskiej instalacji dzianinowych. Najczęściej przyjmuje formę „otulaczy”, „pokrowców” na elementy małej architektury. W czasie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe techniki dziewiarskie oraz sposoby łączenia dzianiny. Wykonają moduły, które następnie połączą w kolektywną instalację umieszczoną na terenie otaczającym szkołę i w sąsiedztwie nowopowstałego muralu.
SZTUKA ULICY – UPIĘKSZAMY SWOJE MIASTO. WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Czy odrapany mur, dziura w chodniku albo przyrdzewiała rynna mogą inspirować do kreatywności? Jak najbardziej! Dowody tego często spotykamy we własnym mieście. Jak z czegoś zupełnie nudnego zrobić ciekawe, zaskakujące dzieło, dowiecie się na naszych warsztatach. Każdy uczestnik otrzyma fotografię fragmentu miasta, w który wkomponuje swój obraz.
Program zajęć:
– prezentacja zdjęć obrazujących działania artystów w przestrzeni miejskiej
– rozdanie fotografii z fragmentem miasta
– projektowanie rysunków (na kalce), które będą wkomponowane w zdjęcie
– wystawa gotowych prac
Butelki, sznurki, wytłoczki po jajkach, prozaiczne cuda, w których może zamieszkać światło… Wystarczy odrobina wyobraźni , by zrobić coś z niczego, np. lampę, świecznik albo abażur.
Warsztaty z zakresu grafiki komputerowej, podczas których każdy z uczestników poprzez swój indywidualny wkład weźmie udział w tworzeniu wspólnego dzieła. Warsztaty umożliwiają poznanie podstawowych narzędzi wyrazu i twórczości, jakimi dysponuje komputer oraz programów graficznych, doskonalą umiejętności pracy w zespole, rozbudzają wyobraźnię i kreatywność.
GOSPEL- RADOŚĆ ŚPIEWANIA
Warsztaty wokalne oparte na muzyce gospel pozwalające wydobyć z siebie najgłębsze emocje i oddać się radości śpiewania. Warsztaty pozwalają także na wyrobienie w sobie ważnej umiejętności wyczucia rytmu oraz są doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Warsztaty prowadzone są przez dyrygentkę Lea Kjeldsen – Dunkę mieszkającą w Polsce kierującą na co dzień Krakow Gospel Choir oraz zespołem Grodzka Gospel, jej pozytywna energia wyzwala w każdym chęć do śpiewania.
Warsztaty adresowane do wszystkich bez wyjątku, nie wymagają przygotowania muzycznego ani jakiegokolwiek doświadczenia w śpiewaniu. Przy pomocy specjalnie dobranych ćwiczeń działających na wyobraźnię oraz podświadomość, prowadzący oswaja uczestników z ich głosami, pomaga uwolnić się od psychologicznych blokad i które powodują strach przed śpiewaniem. Przy opanowaniu tych ćwiczeń każdy może stać się gwiazdą! Jest to znakomita forma warsztatów rozwojowych, a ćwiczenia poznane na zajęciach można wykonywać w domu i w ten sposób rozwijać pasję śpiewu samodzielnie.
DŹWIĘKI i MIKROFONY
Pojemnościowy czy dynamiczny? Lapel czy lavalier? Dlaczego wybuchają społgłoski? Skąd te ohydne sprzężenia? Co to są DSP i jak je wykorzystać? Nowatorskie, unikalne warsztaty pracy z rożnymi rodzajami mikrofonow, praca nad dykcją oraz eksperymentowanie z różnymi efektami specjalnymi nakładanymi na głosy zapewniają niezapomniane doświadczenie.
BĘBNY, DŹWIĘKI, RYTMY
Warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych będą miały formę kółka bębniarskiego. Podczas wspólnego grania uczestnicy będą mieli okazję zaznajomić się bliżej z instrumentami takimi jak djembe, conga, dundun, darbuka, shekere, agogo oraz poczuć energię płynącą z rytmiki afrykańskiej i afrokubańskiej.
Warsztaty audio-instrumentalne z udziałem zespołu Imaginarium, Majesty Customs i Heavens Sound Studio. Podczas zajęć z doświadczonymi muzykami i realizatorami dźwięku poznacie szerokie spektrum rockowych zagadnień – gratka nie tylko dla amatorów dobrego gitarowego brzmienia rocka! Tematyka warsztatów:
– lutnicza budowa gitary,
– gitara na scenie,
– nagłośnienie zespołu rockowego od strony realizatora dźwięku
DJ’ING
Zajęcia stanowiące inspirację dla osób interesujących się muzyką, zachęcające do rozpoczęcia własnej twórczości, eksperymentowania z dźwiękiem i improwizacji.
Opowiemy w przystępnej formie o historii djingu , kto to jest dj , kim jest dj Hip-hopowy, turntablista discjockey oraz jak te pojęcia ewoluowały na przestrzeni wielu lat. Uczestnicy poznają profesjonalny sprzęt djski oraz dowiedzą się jak funkcjonuje , jak jest podłączany, jak wygląda proces tłoczenia winyli, oraz jakie współcześnie nowinki techniczne powstają aby pomóc djowi. Dowiemy się również m.in. kto to taki VDJ , czyli osoba, które operują na obrazie; jak zgrywać utwory, czym jest beatmatching , beat juggling oraz scratch. który w dużej mierze jest odpowiedzialny za poularność turntablismu na świecie. Na koniec zajęć uczestnicy nauczą się rozróżniać prezenterów muzycznych od profesjonalnych DJów, którymi może też kiedyś w przyszłości zostaną?
WARSZTATY FILMOWE – ANIMACJA POKLATKOWA- PHOTO TIMELAPS
Przy dzisiejszym poziomie cyfryzacji praktycznie każdy ma dostęp do aparatu, zatem wszyscy możemy stać się fotografami, czy nawet filmowcami! Specyficzną odmianą kręcenia filmów są realizacje składające się z sekwencji zdjęć pokazujących efekt zmian zachodzących w naszym otoczeniu. Odtworzone odpowiednio szybko tworzą film „w przyspieszonym tempie”. W czasie warsztatów pokażemy jak robić odpowiednie zdjęcia, na co zwrócić uwagę i jak je montować w filmik. Dzieło będzie miało scenariusz, storyboard i konkretnie przydzielone rolę w zespole. za plener posłuży nas świeżo wymalowany mural na ścianie szkoły. Efekt warsztatów – krótka etiuda filmowa – praktycznie od razu znajdzie się w sieci promując wydarzenie.
(BEZ )BŁĘDNI RYCERZE I (NIE)POKORNE KSIĘŻNICZKI
Czy rycerz zawsze nosił zbroję i musiał się wsławiać odwagą? Czy księżniczka zawsze nosiła koronę i zwykle wyglądała z okien wysokiej wieży? A może czasem było… na odwrót? Warsztaty dotyczące obecności rycerzy i księżniczek w tekstach kultury (polska szkoła animacji, malarstwo, literatura dziecięca oraz… figurki Playmobile) nie tylko pozwolą najmłodszym odbiorcom na analizę wizerunków tych niemal najpopularniejszych bohaterów i bohaterek dziecięcych, ale także na prześledzenie norm zachowań związanych z „byciem rycerzem” i „byciem księżniczką” oraz na rozmowę o stereotypach. Być może rycerz także mógł się bać, a bycie księżniczką nie zawsze było nudne? Zastanowimy się, w jaki sposób można dzisiaj „być” rycerzem lub księżniczką, niekoniecznie wymachując na co dzień papierowym mieczem lub nosząc wyłącznie sukienkę z różowego tiulu, za to przestrzegając zasad savoir-vivre’u i podejmując mądre decyzje w codziennym życiu. Dla zwolenników i zwolenniczek tradycyjnych atrybutów przewidziano także własnoręczne wykonanie dodatków do stroju „rycersko-księżniczkowego” .
Warsztaty w dużej mierze będą opierać się na książkach Z. Staneckiej (seria o Basi oraz „Być rycerzem”, „Być damą”), książce Ch. Björk i E. Eriksson „Księżniczki i smoki”, malarstwie Velasqueza, grafice W. Siudmaka do „Przemyślnego szlachcica Don Kichota z la Manchy” oraz animacjach z „Antologii polskiej animacji dla dzieci”: „Smok Barnaba” (reż. T. Wilkosz, 1977) i „Czarne i białe” (reż. W. Wajser, 1967)
BOLLYWOOD DANCE
Taniec bollywoodzki to indyjski taniec filmowy, bardzo żywiołowy i różnorodny. Czerpie elementy z indyjskich tańców ludowych i klasyki, jak również z tańca współczesnego czy hiphopu. Podczas warsztatów nauczymy się choreografii, która zawiera elementy tańców ludowych, jak również klasycznych tańców Indii. Warsztat będzie okazją, by żeby zaczerpnąć wiedzy o bardzo różnorodnych formach tańca indyjskiego na bazie jednej choreografii i poznanie obszernego tematu w formie doskonałej zabawy.
BREAKDANCE & BEATBOYING
Zajęcia rozpoczyna dokładna rozgrzewka i rozciąganie metodą stretching, potem następuje cześć pokazowa, na której prezentowane są ruchy i figury ( np. up rock (top rock), footwork (six steps, knee rock), freez’y (baby freez, sher freez) oraz back spin, hand spin, turtle, swipes, stanie na rękach), których uczestnicy będą się uczyć, a następnie wykonywać krok po kroku pod okiem instruktora. Na koniec z wszystkich nauczonych wcześniej figur tworzony jest krótki układ choreograficzny i wszyscy tańczą go w rytm muzyki. Na zajęciach jest też czas kiedy każdy może liczyć na indywidualne ćwiczenie danej figury pod okiem instruktora.
Uczestnicy warsztatów powinni mieć ze sobą wygodne, nie krępujące ruchów ubranie i wygodne buty na zmianę.
TWÓRCZE PISANIE – 99 SPOSOBÓW NA OPISANIE JAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ
Na warsztatach najpierw poznamy (prawie) 99 sposobów na opisanie godzin szczytu w komunikacji miejskiej, następnie dowiemy się, na czym polegały literackie wariacje i wariactwa francuskiego pisarza Raymonda Queneau (autora słynnych Ćwiczeń stylistycznych), by w końcu pobawić się takimi stylami pisarskimi, o jakich mało komu dotąd się śniło. Wisienką na literackim torcie dla wszystkich osób „pozytywnie zakręconych” będzie możliwość zabawy „maszyną” do układania wierszy.
ZOMBIE, GWIAZDY, CELEBRYCI – MAKIJAŻ I CHARAKTERYZACJA SCENICZNA
Wprowadzenie do świata metamorfozy, gdzie każdy dzięki pracy z makijażem może przemienić się w całkiem inną osobę! Uczestnicy warsztatów nauczą się pracować z lustrem i profesjonalnymi kosmetykami oraz nabędą wiedzę pozwalającą im odtworzyć prostą charakteryzację także po warsztatach. Dowiecie się, jak za pomocą światłocienia, i kilku odcieni farb dodać sobie kilkadziesiąt lat, jak zmienić się z powabnej kobietki w zarośniętego macho (lub odwrotnie) lub przemienić się w istotę nie do poznania – innymi słowy, jak pomoc sobie makijażem w kreowaniu interesującej i przekonywającej postaci scenicznej. W trakcie zajęć sami przemienimy się w postacie w zależności od ustalonego wcześniej tematu – do tej pory najlepiej sprawdziła nam się charakteryzacja na zombie – zachęcająca do twórczej przemiany zarówno dziewczyny, jak i chłopców.
W bezbolesny i szybki sposób stworzycie odlew własnego palca lub dłoni, a prowadząca charakteryzatorka zdradzi Wam w jaki sposób realistycznie pomalować nasz duplikat jak już wyschnie.Gotowe dzieło może być doskonałym prezentem, rekwizytem teatralnym bądź też…oryginalnym stojakiem na biżuterię!
TEATR! AKTORZY NA SCENĘ!
Wbrew pozorom praca w grupie jest o wiele trudniejsza, niż tworzenie czegoś w pojedynkę. Gdy na scenie występuje kilka osób, nie ma miejsca na prywatne przytyki, czy nie ustalane wcześniej improwizacje. Dlatego tak ważna jest świadomość siebie i partnerów scenicznych w przestrzeni, a przede wszystkim zaufanie do osób, z którymi gramy. Uczestnicy uczą się wspólnie przygotowując scenki aktorskie oraz analizując „wielkie wystąpienia i słynne sceny”.
SŁOWEM i CIAŁEM – WARSZTATY TEATRALNE
Zajęcia z zakresu ekspresji słownej i ruchowej, mowy ciała, werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu. Działania teatralne służące rozpoznaniu i lepszemu wyrażaniu własnego potencjału.
(NIE)POWAŻNA SZTUKA DLA NIEPOKORNYCH, CZYLI RADOŚĆ TWORZENIA
Podobnie jak Marcel Duchamp, który niegdyś Monie Lizie domalował wąsy, tak uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mogli pobawić się i pograć z tradycyjnie pojmowaną historią sztuki. Postaci i przedmioty przedstawione na obrazach dawnych mistrzów zyskają nowe konteksty i zaistnieją w opowiedzianych na nowo opowieściach, zaś przestrzenie zapełnią się zaskakującymi rekwizytami, ważnymi dla ludzi żyjących w XXI. Warsztaty pozwolą nie tylko na twórczą zabawę, ale także na zbudowanie mostów między „dawnymi a nowymi czasy”.
INDIAŃSKIE SMYKAŁKI
Warsztaty poświęcone są głównie kulturze Indian Ameryki Południowej i Środkowej. Wspólnie z uczestnikami postanawiamy odwiedzić pozostałych Indian żyjących w Ameryce Południowej i Środkowej. Zazwyczaj Indianie kojarzą nam się z piórami na głowie, ale czy wszyscy Indianie wyglądają tak samo? Czy mają takie same zwyczaje? Co to jest totem? Jakie Indianie mają stroje? Gdzie mieszkają? Co jedzą? Jakie mają instrumenty? Co to jest yerba mate i jak wygląda naczynie mate? Jak wyglądają Indiańskie naszyjniki? Jak wygląda dżungla? Czy Indianie mieszkają tylko w dżungli? Co to jest ruana i czym różni się od poncho? Kim jest szaman i jak wygląda? Jak zostaje się wodzem wioski? Dlaczego Indianie nazywają się Indianami? Podczas warsztatów Między nami Indianami odpowiemy na te i wiele innych pytań. Uczestnicy dotykają kilkudziesięciu różnych przedmiotów używanych na co dzień przez Indian, przez co lepiej doświadczają jak wygląda ich życie. Podczas warsztatów poznamy też pieczęcie, którymi Indianie ozdabiali swoje ciała w czasach prekolumbijskich, wraz z ich różnorodnymi wzorami. Sami też wykonamy podobne pieczęcie posługując się gliną.
Myślą przewodnią będzie recycling i proekologiczne myślenie oraz szansa na rozwój własnej kreatywności. Będziemy projektować miniaturowe ogrody/ instalacje malarskie w przestrzeni…starych szuflad! Zajęcia będą odbywać się w plenerze, a część praktyczną poprzedzi wyprawa do pobliskiego ogrodu botanicznego, w którym opowiemy o różnych formach ogrodów i roślinnych osobliwościach.