JAK POWSTAJE GRAFFITI?
Podczas tych zajęć poznacie Alfabet Grafficiarza, w którym litery tworzą fantazyjne, trójwymiarowe formy. Nauczycie się wykonywać szablony i wykorzystacie je do własnych projektów graffiti. Każdy z Was wróci do domu ze swoim imieniem wykonanym w oryginalnym „streetartowym” stylu.

Program zajęć:
– prezentacja przykładowych graffiti z wykorzystaniem liternictwa
– projektowanie liter według poznanych zasad (każdy wykonuje swoje imię)
– tworzenie imienia z wykorzystaniem szablonów, farb w spray’u i gąbek.


GRAFFITI SZABLONOWE

Warsztaty pokażą jakie zasady rządzą przy tworzeniu szablonów, jak wybrać i przygotować wzór, jakimi narzędziami go wyciąć i wreszcie jak odbić go na ścianie. Temat przewodni jak i nacisk na detal i ilość szablonów jest zawsze dopasowywany do poziomu uczestników. Niezmienny jest za to nacisk na wspólne działanie (końcowy grupowy mural) i wyczulenie na otaczającą tkankę miejską i kompozycję przestrzenną, czyli odpowiedzialność estetyczną za odbijany szablon.


PROMOCJA, GRAFIKA I SITODRUK
Skąd wiemy, że niedaleko nas dzieje się coś ważnego- jakieś wydarzenie, w którym chcielibyśmy wziąć udział lub coś o czym chcielibyśmy poinformować jak największą ilość osób? Co zrobić jeżeli nie można każdej osoby poinformować osobiście? Oto zadanie dla promotora i drukarza- gdyż to oni zajmują się przygotowaniem plakatów i innych materiałów promocyjnych.

Na tych zajęciach wspólnie zastanowimy się co powinno znaleźć się na plakacie, żeby osiągnąć atrakcyjny i trafny przekaz, następnie zaprojektujemy go i….przygotujemy własną mini drukarnię! Dzięki temu poznamy cały proces powstawania druków od projektu poprzez przygotowanie i naświetlenie matrycy do finalnego drukowania. Warsztaty w swojej idei promują zasadę DIY, uczą jak minimalnym kosztem można znamienne rezultaty. Efektem finalnym warsztatów będą przygotowane przez dzieci plakaty promujące rozpoczynający się Festiwal, które umieścimy na terenie szkoły. W ten sposób dzieci będą mogły stać się po części organizatorami wydarzenia organizowanego w swojej szkole.


SITODRUK
 Zajęcia pokazujące cały proces powstawania druków od projektu poprzez przygotowanie i naświetlenie matrycy do finalnego drukowania. Warsztaty w swojej idei promują zasadę DIY, uczą jak minimalnym kosztem być w stanie zbudować swoją mikro drukarnię. Efektem finalnym warsztatów mogą być na przykład samodzielnie wykonane plakaty lub nadruki na koszulkach i torbach.

KOMIKSOWY ŚWIAT
Nauka tworzenia krótkich historyjek obrazkowych, podczas której będzie się można dowiedzieć jak za pomocą prostych środków graficznych stworzyć interesującego bohatera i zajmującą fabułę dla komiksu. Poznamy podstawy funkcjonowania komiksowego świata, kadrowania scen w komiksie, dynamicznych ujęć bohaterów, budowania tła i innych elementów graficznych, które mogą wzbogacić komiksowy świat.


YARN BOMBING
Yarn bombing to specyficzna forma street artu polegająca na umieszczaniu w przestrzeni miejskiej instalacji dzianinowych. Najczęściej przyjmuje formę „otulaczy”, „pokrowców” na elementy małej architektury. W czasie warsztatów uczestnicy poznają podstawowe techniki dziewiarskie oraz sposoby łączenia dzianiny. Wykonają moduły, które następnie połączą w kolektywną instalację umieszczoną na terenie otaczającym szkołę i w sąsiedztwie nowopowstałego muralu.


SZTUKA ULICY – UPIĘKSZAMY SWOJE MIASTO. WARSZTATY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Czy odrapany mur, dziura w chodniku albo przyrdzewiała rynna mogą inspirować do kreatywności? Jak najbardziej! Dowody tego często spotykamy we własnym mieście. Jak z czegoś zupełnie nudnego zrobić ciekawe, zaskakujące dzieło, dowiecie się na naszych warsztatach. Każdy uczestnik otrzyma fotografię fragmentu miasta, w który wkomponuje swój obraz.

Program zajęć:
– prezentacja zdjęć obrazujących działania artystów w przestrzeni miejskiej
– rozdanie fotografii z fragmentem miasta
– projektowanie rysunków (na kalce), które będą wkomponowane w zdjęcie
– wystawa gotowych prac


RECYKLING ART – SZTUKA UŻYTKOWA
Butelki, sznurki, wytłoczki po jajkach, prozaiczne cuda, w których może zamieszkać światło… Wystarczy odrobina wyobraźni , by zrobić coś z niczego, np. lampę, świecznik albo abażur.

GADŻETY I BIŻUTERIA Z FILCU
 Zajęcia umożliwią poznanie nowej techniki artystycznej, pozwalającej na własnoręczne zrobienie oryginalnej biżuterii, modnych gadżetów i przedmiotów użytkowych. Kolorowe wełny, koraliki, wstążki – to elementy, z których można stworzyć unikatowe dzieła sztuki. Zachęcamy do wykorzystania swojej wyobraźni i talentu!

SCRAPBOOKING
Chcę wysłać kratkę. Wyjątkową. Bo do Wyjątkowej Osoby. Wyrażającą wyjątkowe emocje …I co? Kupuję, wysyłam. Tylko, że przede mną już sto osób wysłało to samo. Więc jak podkreślić niepowtarzalność relacji, jak napisać od-siebie? Zrobić kartkę własną, a w niej ukryć ważny dla mnie tekst… Jak wyrazić niepowtarzalne emocje i nie popaść w banał? Warsztaty inspirowane będą techniką „scrapbooking” (ozdabianie albumów ze zdjęciami, dekorowanie książek; technika ta jest szeroko wykorzystywana przy tworzeniu kart okolicznościowych)) oraz gatunkiem literackim zwanym liberaturą (utwór, w którym tekst i niebanalna forma stanowią nierozerwalną całość). Odbędziemy wirtualny spacer po „Muzeum Liberatury” w Krakowie (Małopolski Instytut Kultury), zobaczymy, jak można samodzielnie stworzyć niepowtarzalne dzieło o niepowtarzalnej treści, choćby tylko w nakładzie jednego egzemplarza, które można wysłać/podarować bliskiej osobie, jako alternatywę dla fabrycznie ozdobionych kartek okolicznościowych i dowiemy się, co na ten temat myśleli Wisława Szymborska i Woody Allen. Przede wszystkim zaś sami stworzymy dzieła, będące jednocześnie taką kartką i „minidziełem” sztuki. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie swojego ulubionego utworu literackiego (np. wiersza) lub jego fragmentu w takiej formie, którą można „zdekonstruować”, pociąć – czyli np. jako wydruk z komputera, co najmniej jednego numeru ulubionego czasopisma oraz ulubionych nożyczek.

CYFROWY KOKTAJL – KOMPUTEROWE PUZZLE
Koktajl to kolorowa kreacja, zestawienie wielu składników, dających fantazyjny efekt w multimedialnej szklance…
Warsztaty z zakresu grafiki komputerowej, podczas których każdy z uczestników poprzez swój indywidualny wkład weźmie udział w tworzeniu wspólnego dzieła. Warsztaty umożliwiają poznanie podstawowych narzędzi wyrazu i twórczości, jakimi dysponuje komputer oraz programów graficznych, doskonalą umiejętności pracy w zespole, rozbudzają wyobraźnię i kreatywność.

GOSPEL- RADOŚĆ ŚPIEWANIA
Warsztaty wokalne oparte na muzyce gospel pozwalające wydobyć z siebie najgłębsze emocje i oddać się radości śpiewania. Warsztaty pozwalają także na wyrobienie w sobie ważnej umiejętności wyczucia rytmu oraz są doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Warsztaty prowadzone są przez dyrygentkę Lea Kjeldsen – Dunkę mieszkającą w Polsce kierującą na co dzień Krakow Gospel Choir oraz zespołem Grodzka Gospel, jej pozytywna energia wyzwala w każdym chęć do śpiewania.


ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE!
Warsztaty adresowane do wszystkich bez wyjątku, nie wymagają przygotowania muzycznego ani jakiegokolwiek doświadczenia w śpiewaniu. Przy pomocy specjalnie dobranych ćwiczeń działających na wyobraźnię oraz podświadomość, prowadzący oswaja uczestników z ich głosami, pomaga uwolnić się od psychologicznych blokad i które powodują strach przed śpiewaniem. Przy opanowaniu tych ćwiczeń każdy może stać się gwiazdą! Jest to znakomita forma warsztatów rozwojowych, a ćwiczenia poznane na zajęciach można wykonywać w domu i w ten sposób rozwijać pasję śpiewu samodzielnie.

MUSICALOWY WOKAL
Zajęcia obejmować będą wprowadzenie do świadomego używania swojego głosu, odsłonią tajniki emisji głosu, pokażą jak w pełni wykorzystywać jego możliwości, nie męcząc się przy tym, a wszystko na przykładzie utworów z najlepszych musicali! Uczestnicy warsztatów będą również wspólnie ćwiczyć dykcję,dowiedzą się jakie są zasady prawidłowego oddychania, będą rozśpiewani, a na koniec wspólne wykonają wybraną wcześniej piosenkę.

WOKAL
Zajęcia obejmować będą wprowadzenie do świadomego używania swojego głosu, odsłonią tajniki emisji głosu, pokażą jak w pełni wykorzystywać jego możliwości, nie męcząc się przy tym. Uczestnicy warsztatów będą również wspólnie ćwiczyć dykcję, dowiedzą się jakie są zasady prawidłowego oddychania, będą rozśpiewani, a na koniec wspólne wykonają wybraną wcześniej piosenkę.

DŹWIĘKI i MIKROFONY
Pojemnościowy czy dynamiczny? Lapel czy lavalier? Dlaczego wybuchają społgłoski? Skąd te ohydne sprzężenia? Co to są DSP i jak je wykorzystać? Nowatorskie, unikalne warsztaty pracy z rożnymi rodzajami mikrofonow, praca nad dykcją oraz eksperymentowanie z różnymi efektami specjalnymi nakładanymi na głosy zapewniają niezapomniane doświadczenie.


T.ETNO – WARSZTATY NIE TYLKO BĘBNIARSKIE
 Warsztaty muzyczne z wykorzystaniem bębnów i instrumentów perkusyjnych połączone z pokazem nietypowych instrumentów etnicznych.

BĘBNY, DŹWIĘKI, RYTMY
Warsztaty gry na instrumentach perkusyjnych będą miały formę kółka bębniarskiego. Podczas wspólnego grania uczestnicy będą mieli okazję zaznajomić się bliżej z instrumentami takimi jak djembe, conga, dundun, darbuka, shekere, agogo oraz poczuć energię płynącą z rytmiki afrykańskiej i afrokubańskiej.


BRZMIENIE ROCKA
Warsztaty audio-instrumentalne z udziałem zespołu Imaginarium, Majesty Customs i Heavens Sound Studio. Podczas zajęć z doświadczonymi muzykami i realizatorami dźwięku poznacie szerokie spektrum rockowych zagadnień – gratka nie tylko dla amatorów dobrego gitarowego brzmienia rocka! Tematyka warsztatów:

– lutnicza budowa gitary,
– gitara na scenie,
– nagłośnienie zespołu rockowego od strony realizatora dźwięku


DJ’ING
Zajęcia stanowiące inspirację dla osób interesujących się muzyką, zachęcające do rozpoczęcia własnej twórczości, eksperymentowania z dźwiękiem i improwizacji.
Opowiemy w przystępnej formie o historii djingu , kto to jest dj , kim jest dj Hip-hopowy, turntablista discjockey oraz jak te pojęcia ewoluowały na przestrzeni wielu lat. Uczestnicy poznają profesjonalny sprzęt djski oraz dowiedzą się jak funkcjonuje , jak jest podłączany, jak wygląda proces tłoczenia winyli, oraz jakie współcześnie nowinki techniczne powstają aby pomóc djowi. Dowiemy się również m.in. kto to taki VDJ , czyli osoba, które operują na obrazie; jak zgrywać utwory,  czym jest beatmatching , beat juggling oraz scratch. który w dużej mierze jest odpowiedzialny za poularność turntablismu na świecie. Na koniec zajęć uczestnicy nauczą się rozróżniać prezenterów muzycznych od profesjonalnych DJów, którymi może też kiedyś w przyszłości zostaną?


WARSZTATY RADIOWE – DLA RADIOAKTYWNYCH
Na tych warsztatach będziecie mogli zajrzeć do magicznego świata dźwięku i poznać drugą stronę radiowej rzeczywistości. Dowiecie się, kto pracuje w radiu, jakie ma obowiązki i jak wygląda codzienność działu informacji. Przekonacie się na czym polega sztuka montażu i zapoznacie się ze sprzętem reporterskim. Będzie można spróbować swoich sił w nagrywaniu wywiadu, redagowaniu informacji i czytaniu ich podczas serwisu informacyjnego. Dziennikarze odkryją przed Wami techniki pracy z głosem, dzięki czemu dowiecie się, jak poprawić swoja dykcję. To zajęcia obowiązkowe dla „radioaktywnych” czyli tych, którzy kochają radio i chcieliby wiedzieć, co dzieje się po drugiej stronie odbiornika!

WARSZTATY FILMOWE – ANIMACJA POKLATKOWA- PHOTO TIMELAPS
Przy dzisiejszym poziomie cyfryzacji praktycznie każdy ma dostęp do aparatu, zatem wszyscy możemy stać się fotografami, czy nawet filmowcami! Specyficzną odmianą kręcenia filmów są realizacje składające się z sekwencji zdjęć pokazujących efekt zmian zachodzących w naszym otoczeniu. Odtworzone odpowiednio szybko tworzą film „w przyspieszonym tempie”. W czasie warsztatów pokażemy jak robić odpowiednie zdjęcia, na co zwrócić uwagę i jak je montować w filmik. Dzieło będzie miało scenariusz, storyboard i konkretnie przydzielone rolę w zespole. za plener posłuży nas świeżo wymalowany mural na ścianie szkoły. Efekt warsztatów – krótka etiuda filmowa – praktycznie od razu znajdzie się w sieci promując wydarzenie.


WARSZTATY FOTO – FOTOGRAFIA BEZ APARATU, CZYLI PODRÓŻ DO PREHISTORII FOTOGRAFII
Czy wiecie, że do robienia zdjęć wcale niekonieczne jest posiadanie drogiego aparatu fotograficznego? Co więcej można w ogóle się bez niego obyć! Niemożliwe? Wszystko jest możliwe – przekonacie się o tym właśnie na tych warsztatach. Najpierw zgaśnie światło, a potem…będziemy wspólnie rozjaśniać mroki ciemni fotograficznej, poznawać tajniki wywoływania zdjęć i najważniejsze – naprawdę naświetlimy fotografię bez aparatu fotograficznego!

(BEZ )BŁĘDNI RYCERZE I (NIE)POKORNE KSIĘŻNICZKI
Czy rycerz zawsze nosił zbroję i musiał się wsławiać odwagą? Czy księżniczka zawsze nosiła koronę i zwykle wyglądała z okien wysokiej wieży? A może czasem było… na odwrót? Warsztaty dotyczące obecności rycerzy i księżniczek w tekstach kultury (polska szkoła animacji, malarstwo, literatura dziecięca oraz… figurki Playmobile) nie tylko pozwolą najmłodszym odbiorcom na analizę wizerunków tych niemal najpopularniejszych bohaterów i bohaterek dziecięcych, ale także na prześledzenie norm zachowań związanych z „byciem rycerzem” i „byciem księżniczką” oraz na rozmowę o stereotypach. Być może rycerz także mógł się bać, a bycie księżniczką nie zawsze było nudne? Zastanowimy się, w jaki sposób można dzisiaj „być” rycerzem lub księżniczką, niekoniecznie wymachując na co dzień papierowym mieczem lub nosząc wyłącznie sukienkę z różowego tiulu, za to przestrzegając zasad savoir-vivre’u i podejmując mądre decyzje w codziennym życiu. Dla zwolenników i zwolenniczek tradycyjnych atrybutów przewidziano także własnoręczne wykonanie dodatków do stroju „rycersko-księżniczkowego” .

Warsztaty w dużej mierze będą opierać się na książkach Z. Staneckiej (seria o Basi oraz „Być rycerzem”, „Być damą”), książce Ch. Björk i E. Eriksson „Księżniczki i smoki”, malarstwie Velasqueza, grafice W. Siudmaka do „Przemyślnego szlachcica Don Kichota z la Manchy” oraz animacjach z „Antologii polskiej animacji dla dzieci”: „Smok Barnaba” (reż. T. Wilkosz, 1977) i „Czarne i białe” (reż. W. Wajser, 1967)


BOLLYWOOD DANCE
Taniec bollywoodzki to indyjski taniec filmowy, bardzo żywiołowy i różnorodny. Czerpie elementy z indyjskich tańców ludowych i klasyki, jak również z tańca współczesnego czy hiphopu. Podczas warsztatów nauczymy się choreografii, która zawiera elementy tańców ludowych, jak również klasycznych tańców Indii. Warsztat będzie okazją, by żeby zaczerpnąć wiedzy o bardzo różnorodnych formach tańca indyjskiego na bazie jednej choreografii i poznanie obszernego tematu w formie doskonałej zabawy.


BREAKDANCE & BEATBOYING

Zajęcia rozpoczyna dokładna rozgrzewka i rozciąganie metodą stretching, potem następuje cześć pokazowa, na której prezentowane są ruchy i figury ( np. up rock (top rock), footwork (six steps, knee rock), freez’y (baby freez, sher freez) oraz back spin, hand spin, turtle, swipes, stanie na rękach), których uczestnicy będą się uczyć, a następnie wykonywać krok po kroku pod okiem instruktora. Na koniec z wszystkich nauczonych wcześniej figur tworzony jest krótki układ choreograficzny i wszyscy tańczą go w rytm muzyki. Na zajęciach jest też czas kiedy każdy może liczyć na indywidualne ćwiczenie danej figury pod okiem instruktora.
Uczestnicy warsztatów powinni mieć ze sobą wygodne, nie krępujące ruchów ubranie i wygodne buty na zmianę.


TAŃCZYMY JAZZ
Taniec jazzowy to technika tańca zapoczątkowana na przełomie XIX i XX wieku, przez afrykańskich niewolników. Jest gatunkiem zawierającym w sobie elementy baletu, tańca modern oraz tańca akrobatycznego. Wraz z upływem czasu taniec rozszerzał swoją popularność i rozwijał się tworząc nowe rozgałęzienia. Jazz w żaden sposób nie ogranicza wyobraźni pedagoga. Na warsztatach skupimy się przede wszystkim na choreografiach w stylu modern jazz oraz lyrical jazz są to style nie skrępowane żadnymi zamkniętymi zasadami, gdzie każdy tworzy swój własny niepowtarzalny styl. Zawsze jest to jednak ruch płynny, inicjowany poprzednim ruchem. Taniec odbywa się zarówno w pozycji stojącej jak i w tzw. parterze. Głównym celem tego tańca jest wyrażenie emocji i przekazanie treści, czego będziemy uczyć się na warsztatach.

HIP HOP
Zajęcia taneczne dające możliwość poznania oraz doskonalenia wielu stylów tanecznych. Poza techniką duży nacisk kładzie na wyrobienie w uczniach poczucia rytmu i świadomości własnego ciała, ale najważniejszym jest by lekcje tańca była[nbsp] szczególnym czasem dobrej zabawy, rozbudzenia pasji i spróbowania czegoś nowego. Zajęcia rozpoczynają się żywą i energiczną rozgrzewką połączoną ze stretchingiem. Następnie nauka izolacji poszczególnych partii ciała oraz podstaw koordynacji i poczucia rytmu. Kolejno wprowadzenie podstawowych elementów i kroków tanecznych. W drugiej części zajęć następuje nauka krótkiej choreografii, a całość zakończona jest pokazem umiejętności nabytych podczas warsztatów.

TWÓRCZE PISANIE – 99 SPOSOBÓW NA OPISANIE JAZDY KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ
Na warsztatach najpierw poznamy (prawie) 99 sposobów na opisanie godzin szczytu w komunikacji miejskiej, następnie dowiemy się, na czym polegały literackie wariacje i wariactwa francuskiego pisarza Raymonda Queneau (autora słynnych Ćwiczeń stylistycznych), by w końcu pobawić się takimi stylami pisarskimi, o jakich mało komu dotąd się śniło. Wisienką na literackim torcie dla wszystkich osób „pozytywnie zakręconych” będzie  możliwość zabawy „maszyną” do układania wierszy.


WARSZTATY LITERACKIE
Warsztaty pisarskie prowadzone przez uznanego pisarza Andrzeja Pilipiuka – autora opowiadań fantastycznych o Jakubie Wędrowyczu „plugawym degeneracie, bimbrowniku i egzorcyście”. Poznacie tajniki kreatywnej pracy z tekstem, szlifowania warsztatu oraz dowiecie się jakich błędów należy się wystrzegać, a co może przynieść naszemu tekstowi pożądane efekty. Amatorów pisania zachęcamy do przyniesienia próbki własnych tekstów, możliwość skonsultowania ich z mistrzem opowiadań może być na wagę złota!

ZOMBIE, GWIAZDY, CELEBRYCI – MAKIJAŻ I CHARAKTERYZACJA SCENICZNA

Wprowadzenie do świata metamorfozy, gdzie każdy dzięki pracy z makijażem może przemienić się w całkiem inną osobę! Uczestnicy warsztatów nauczą się pracować z lustrem i profesjonalnymi kosmetykami oraz nabędą wiedzę pozwalającą im odtworzyć prostą charakteryzację także po warsztatach. Dowiecie się, jak za pomocą światłocienia, i kilku odcieni farb dodać sobie kilkadziesiąt lat, jak zmienić się z powabnej kobietki w zarośniętego macho (lub odwrotnie) lub przemienić się w istotę nie do poznania – innymi słowy, jak pomoc sobie makijażem w kreowaniu interesującej i przekonywającej postaci scenicznej. W trakcie zajęć sami przemienimy się w postacie w zależności od ustalonego wcześniej tematu – do tej pory najlepiej sprawdziła nam się charakteryzacja na zombie – zachęcająca do twórczej przemiany zarówno dziewczyny, jak i chłopców.


ODLEWY I CHARAKTERYZACJA
Potrzebujecie pomocnej dłoni, a główka już nie starcza za szkolną wymówkę? Otrzymacie niepowtarzalną okazję stworzenia wiernej, gipsowej kopii własnego palca albo dłoni! Jeżeli gips kojarzy Wam się jedynie z ciężkim pancerzem po złamaniu, a odlew z fizycznym odzwierciedleniem silnej niechęci[nbsp] do czyjejś facjaty-zapraszamy na warsztaty, które na zawsze zmienią wasze poglądy!
W bezbolesny i szybki sposób stworzycie odlew własnego palca lub dłoni, a prowadząca charakteryzatorka zdradzi Wam w jaki sposób realistycznie pomalować nasz duplikat jak już wyschnie.Gotowe dzieło może być doskonałym prezentem, rekwizytem teatralnym bądź też…oryginalnym stojakiem na biżuterię!

TEATR! AKTORZY NA SCENĘ!
Wbrew pozorom praca w grupie jest o wiele trudniejsza, niż tworzenie czegoś w pojedynkę. Gdy na scenie występuje kilka osób, nie ma miejsca na prywatne przytyki, czy nie ustalane wcześniej improwizacje. Dlatego tak ważna jest świadomość siebie i partnerów scenicznych w przestrzeni, a przede wszystkim zaufanie do osób, z którymi gramy. Uczestnicy uczą się wspólnie przygotowując scenki aktorskie oraz analizując „wielkie wystąpienia i słynne sceny”.


SŁOWEM i CIAŁEM – WARSZTATY TEATRALNE
Zajęcia z zakresu ekspresji słownej i ruchowej, mowy ciała, werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu. Działania teatralne służące rozpoznaniu i lepszemu wyrażaniu własnego potencjału.


(NIE)POWAŻNA SZTUKA DLA NIEPOKORNYCH, CZYLI RADOŚĆ TWORZENIA

Podobnie jak Marcel Duchamp, który niegdyś Monie Lizie domalował wąsy, tak uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą mogli pobawić się i pograć z tradycyjnie pojmowaną historią sztuki. Postaci i przedmioty przedstawione na obrazach dawnych mistrzów zyskają nowe konteksty i zaistnieją w opowiedzianych na nowo opowieściach, zaś przestrzenie zapełnią się zaskakującymi rekwizytami, ważnymi dla ludzi żyjących w XXI. Warsztaty pozwolą nie tylko na twórczą zabawę, ale także na zbudowanie mostów między „dawnymi a nowymi czasy”.


INDIAŃSKIE SMYKAŁKI

Warsztaty poświęcone są głównie kulturze Indian Ameryki Południowej i Środkowej. Wspólnie z uczestnikami postanawiamy odwiedzić pozostałych Indian żyjących w Ameryce Południowej i Środkowej. Zazwyczaj Indianie kojarzą nam się z piórami na głowie, ale czy wszyscy Indianie wyglądają tak samo? Czy mają takie same zwyczaje? Co to jest totem? Jakie Indianie mają stroje? Gdzie mieszkają? Co jedzą? Jakie mają instrumenty? Co to jest yerba mate i jak wygląda naczynie mate? Jak wyglądają Indiańskie naszyjniki? Jak wygląda dżungla? Czy Indianie mieszkają tylko w dżungli? Co to jest ruana i czym różni się od poncho? Kim jest szaman i jak wygląda? Jak zostaje się wodzem wioski? Dlaczego Indianie nazywają się Indianami? Podczas warsztatów Między nami Indianami odpowiemy na te i wiele innych pytań. Uczestnicy dotykają kilkudziesięciu różnych przedmiotów używanych na co dzień przez Indian, przez co lepiej doświadczają jak wygląda ich życie. Podczas warsztatów poznamy też pieczęcie, którymi Indianie ozdabiali swoje ciała w czasach prekolumbijskich, wraz z ich różnorodnymi wzorami. Sami też wykonamy podobne pieczęcie posługując się gliną.


TABLICA MARZEŃ – POZYTYWNE MYŚLENIE
 Czy zauważyliście, że ilekroć sobie powtarzamy „to się nie uda”, albo „nie potrafię sobie z tym poradzić”, tak też się dzieje? Wszechświat niby Dżin z lampy wita nas słowami „Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem!”. Badania wykazały, że ludzie, którzy optymistycznie podchodzą do niepewnej sprawy o wiele częściej potrafią ją rozwiązać z korzyścią dla siebie, są też zdrowsi i bardziej szczęśliwi. Mówi się, że naszą narodową cechą jest narzekanie. Na warsztatach pozytywnego myślenia postaramy się wyzbyć negatywnych schematów myślowych. Nauczymy się nazywać nasze uczucia i formować pozytywne pragnienia. Zwieńczeniem zajęć jest własnoręczne stworzenie indywidualnej Tablicy Marzeń, pomagającej w wizualizacji naszych pragnień.Uczestnicy proszeni są o przyniesienie kolorowych gazet/magazynów i wyciętych z nich tego co kojarzy im się z wizualizacją swoich marzeń, swojego zdjęcia i wszystkiego, co kojarzy im się pozytywnie, co chcą w życiu osiągnąć, utrzymać, spełnić.

FILOZOFIA ŚWIADOMEJ KONSUMPCJI I TWÓRCZOŚCI
Warsztaty poświęcone są temu jak uczynić konsumpcję odpowiedzialną, etyczną i twórczą częścią życia. Co brać pod uwagę by nasze codziennie wybory nie krzywdziły innych ludzi, zwierząt i środowiska? Jaki w pływ na życie innych mają nasze zakupy? Co oznaczają wszystkie te modne hasła i loga Fair Trade, 3R, CSR, Bio? Przedyskutujemy te tematy angażując się w prace w grupie, wyciągając wnioski z własnego doświadczenia i wychodząc poza nie – a wszystko w formie atrakcyjnej gry, w której każdy odegra szczególną rolę. Zamkniemy pomysłami na to jak wykorzystać swój talent i pomysłowość, by samemu/samej wytwarzać etyczne produkty, oraz promować świadomość konsumencką.

ŚWIADOMA KONSUMPCJA i RE-PROJEKTOWANIE UBIORU
Warsztaty stanowią kontynuację warsztatów poświęconych świadomej konsumpcji, skoncentrujemy się na nich na przemyśle odzieżowym, zabawimy się w świadome zakupy ubraniowe i wspólnie je przeanalizujemy. Poznacie warunki pracy w fabrykach skąd pochodzi większość naszych ubrań, a także twórcze i tanie sposoby zaopatrywania szafy w niepowtarzalne perełki. Dzięki temu dowiecie się co w praktyce oznaczają tak modne pojęcia jak upcykling oraz repurposed (reworked, refashioned, restyled, remade, restructured, redesigned).

OGRODY W SZUFLADACH
Mieszkając w mieście wielu z nas marzy o własnym ogrodzie, takim, który byłby zawsze blisko, byłby przestrzenią do relaksu, do tworzenia, odpoczynku, który sami byśmy tworzyli i… o który w miejskiej rzeczywistości często jest tak trudno… A gdyby tak pozbyć się choć na jeden dzień tych wszystkich przeciwności i bez względu na wszystko stworzyć swój własny niepowtarzalny ogród? Właśnie pojawia się taka szansa, a to za sprawą artysty jakim jest Mikołaj Rejs i prowadzone przez niego warsztaty.

Myślą przewodnią będzie recycling i proekologiczne myślenie oraz szansa na rozwój własnej kreatywności. Będziemy projektować miniaturowe ogrody/ instalacje malarskie w przestrzeni…starych szuflad! Zajęcia będą odbywać się w plenerze, a część praktyczną poprzedzi wyprawa do pobliskiego ogrodu botanicznego, w którym opowiemy o różnych formach ogrodów i roślinnych osobliwościach.